polski / english

 

 

 

 

 

Utwory wykonywane na płycie skomponowane zostały do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012


Allegra Kabuki – głos 

Wacław Zimpel – klarnety, harmonium 

Kuba Staruszkiewicz – perkusja 

Olo Walicki – kontrabas, harmonium, głos 

gościnnie: 

Stefan Wesołowski – harmonium 

Serhij Żadan – głos


koncepcja, muzyka, produkcja – Olo Walicki 

nagranie, mix i koprodukcja – Piotr Pawlak 

projekt okładki – Anna Witkowska 

foto – Olo Walicki

nagrano w Doki 1 Studio w Gdańsku w marcu 2013

premiera płyty 19 marca 2014


Płyta do zamówienia na stronie Instytutu Kultury Miejskiej 

www.ikm.gda.pl/publikacjeIKMPracę nad materiałem muzycznym rozpocząłem od przygotowania szkiców kompozycji przestrzennej instrumentów na scenie. Sercem stały się dwa harmonia. Zwarty i symetryczny układ umożliwił nam swobodne przemieszczanie się między instrumentami i wzajemną wymianę przy nich – powstało harmonijne środowisko przestrzenno-dźwiękowe. Taką też przyjąłem formę kompozycji muzycznej – album jest rodzajem suity o określonej dramaturgii. Pełną, 37-minutową formę płyty traktuję jako nierozłączną całość i do takiego jej słuchania – w całości – zachęcam.


Olo Walicki


Utwory wykonywane na płycie skomponowane zostały do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012. Nagroda, której fundatorem jest Miasto Gdańsk, a organizatorem Instytut Kultury Miejskiej, przyznawana jest co dwa lata podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich o wybitnej wartości artystycznej, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności. Pragnąc podkreślić rolę i kunszt pracy tłumaczy literackich, od 2012 roku nagroda przyznawana jest także tłumaczowi.

Zaprezentowane na tym albumie wiersze wraz z muzyką i aranżacją Ola Walickiego premierowo zostały wykonane podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, która miała miejsce 24 marca 2012 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Aleksandra Szymańska, Instytut Kultury Miejskiej

 

© Olo Walicki 2010 / design: Marcin Lagocki / performance: NetAs.pl